Tłumacz przysięgły Opole.

Miałem dość długą przerwę w prowadzeniu bloga, ze względu na intensywne przygotowania do egzaminu na tłumacza przysięgłego. Okazało się, że te intensywne przygotowania zaowocowały zdanym egzaminem. Nie będę się  tutaj rozpisywał nad detalami całego procesu. Informacje dotyczące samego egzaminu będę przemycał w poszczególnych postach bloga. Powiem tylko, że czuję się spełniony. Po prostu spełniony. Wspaniałe uczucie. Niebawem wracam do pisania postów, która pomogą odpowiedzieć wam na pytanie jak zdać egzamin na tłumacza przysięgłego.

Co dalej po zdaniu egzaminu na tłumacza przysięgłego?

Jeśli chce się wykonywać ten zawód to możliwości są dwie. Wybieramy ścieżkę tłumaczenia tylko dla instytucji państwowych, które za nas wystawią rachunek. Wtedy nie musimy się martwić jak założyć działalność gospodarczą, jak prowadzić księgi, wystawiać faktury itd. Minusem takiego rozwiązania jest ograniczona możliwość świadczenia swoich usług dla innych odbiorców, ponieważ muszą podpisać z nami jakąś formę umowy zlecenia, co wiąże się z dokumentacją, oskładkowaniem i opodatkowaniem. Złą stroną jest również to, że instytucje te często spóźniają się z płatnościami. Nie jest to również forma atrakcyjna dla przedsiębiorców, którzy prawdopodobnie wybiorą tłumacza z działalnością, który bedzie mógł wystawić fakturę. Zapomniałem, że można jeszcze podjąć zatrudnienie w biurze tłumaczeń, jako tłumacz stacjonarny i wtedy zapewne można negocjować warunki zatrudnienia. Wybór należy do Ciebie. Ja wybieram działalność.

Działalność gospodarcza

Pozostaje druga opcja, którą wybiera chyba większość tłumaczy, czyli działalność gospodarcza. Nie ma się czego bać. Jej prowadzenie we własnym zakresie jest do pewnego momentu możliwa nawet bez pomocy biura rachunkowego. Na pewno nadchodzi moment, kiedy trzeba się zastanowić nad zatrudnieniem biura rachunkowego. W moim przypadku, zanim on nadejdzie to upłynie jeszcze dużo wody w Odrze. Ja jestem przekonany, że otwarcie działalności to jedyne rozwiązanie. Jeśli nie prowadziłeś/łaś wcześniej działolności gospodarczej to możesz liczyć na “mały” ZUS. Oprócz tego możesz się starać o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarcze z urzędy pracy lub instytucji zajmującymi się funduszami europejskimi.

leave a Reply

Your email address will not be published.