Popularna metoda zapamiętywania informacji zwana ‘pałac pamięci’ to jedna z mnemotechnik, czyli metod uczenia się. Chociaż może być to czasochłonny proces, rezultaty rekompensują poświęcony wysiłek.

Na czym to polega?

Pałac pamięci polega na umieszczeniu informacji, które chcemy zapamiętać, w postaci symboli ulokowanych w poszczególnych ‘pokojach’ w wyobraźni. Sam pałac można tworzyć od podstaw, lub użyć już doskonale znanych miejsc. Pierwsza opcja jest zdecydowanie bardziej czasochłonna, dlatego lepiej zacząć od już istniejących miejsc. Cała metoda polega na tym, aby informacje, które chcemy zapamiętać, zakodować za pomocą skojarzeń w formie obiektów w wybranym pokoju. Nie ma ograniczeń jeśli chodzi o rodzaje informacji – mogą to być numery, daty, słówka, ważne fakty, osoby i wszystko co tylko potrzebujemy. Najważniejsze jest silne połączenie informacji z symbolem, aby zostały w głowie na długo i można było do nich wracać w każdym momencie.

Od czego zacząć?

Wybranie idealnego ‘pałacu’ to pierwszy istotny krok. Najłatwiej wybrać dobrze znane miejsce, w którym z łatwością odtworzymy np. układ pomieszczeń lub mebli. Jednakże, nazwa ‘pałac’ jest nieco myląca, ponieważ nie musi to być wcale pomieszczenie. Mogą to być miejsca, które często odwiedzamy lub droga do szkoły. Dobrym pomysłem jest również skorzystanie z dobrze znanego domu np. rodzinnego, dziadków lub najlepszego przyjaciela.

Następnie, należy skupić się na ‘pokojach’, czyli kategoriach, np. salon – historia lub plac zabaw z dzieciństwa – numery telefoniczne najbliższych. Gdy informacje są odpowiednio posegregowane łatwiej je odszukać w pamięci. Jeśli wykorzystamy wszystkie pokoje, zawsze można dodać kolejne w wyobraźni.

Ostatecznie, najważniejszym etapem jest oczywiście zamiana informacji, które musimy zapamiętać na ‘elementy pokoju’. Potrzebne jest do tego silne skojarzenie, ale należy pamiętać aby rozważnie gospodarować posiadanym miejscem, aby uniknąć szybkiego zużycia ‘pałacu pamięci’. Jeśli w danej kategorii istotna jest kolejność, warto nadawać znaczenia obiektom zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aby ułatwić sobie zadanie.

Popularny detektyw jako zwolennik tej mnemotechniki

Photo by Keiteu Ko on Unsplash

Pałac pamięci jako metoda zapamiętywania, jest bardzo często wykorzystywana przez głównego bohatera w serialu Sherlock. Detektyw korzysta z tej techniki aby powiązywać obserwacje z poznanymi faktami lub łączyć wątki. Pałac pamięci pomaga mu również w doskonałym zapamiętywaniu londyńskich ulic a nawet linii metra, co bardzo ułatwia mu pracę.

leave a Reply

Your email address will not be published.